A vízfogyasztás fontossága
A mai téma egy egyértelmű, mégis sokak számára nem értett kérdéskör: a vízfogyasztás. Nem tippeket szeretnék adni a rezsi csökkentéséhez, hanem természetesen a szervezetünk számára ideális mennyiségű folyadék fogyasztásáról, annak fontosságáról és egyéb vetületeiről lesz szó.
Szervezetünk víztartalma 50-60%-ra tehető és már ezen kijelentés alapján is nyilvánvalóvá válik, hogy mekkora jelentősége van a folyadékbevitelnek. Mielőtt azonban megkísérelném pontosan meghatározni a mindenki számára ideális mennyiséget, járjuk kicsit jobban körbe a témakört.
Nyugodtan kijelenthetjük: megfelelő folyadékfogyasztás nélkül nem vagyunk képesek az életre.
Számos szervünk, különösképpen a veséink komoly károkat szenvedhetnek, ha nem figyelünk oda a hidratáltságunkra. Nyilvánvaló, hogy testmozgás közben több folyadékot veszítünk az izzadás által, akárcsak vizeletürítéskor, de például a légzés, mint elengedhetetlen életfunkció is jár némi folyadékvesztéssel.
Fontos, hogy időben észrevegyük a dehidratáció jeleit, amelyek a teljesség igénye nélkül alábbiak lehetnek:
- szájszárazság
- izomgyengeség
- szomjúságérzet
- növekvő pulzus
- sötét vizelet (a legegyszerűbb ezt figyelni, ha átlátszó vagy enyhén sárga, jó úton járunk, ha sötétebb, mihamarabb meg kell inni néhány pohár vizet!)
- fejfájás vagy szédülés
Utóbbi a legtöbbször jelentkező jel tapasztalataim szerint, erre a megoldás pedig nem a fájdalomcsillapítókban keresendő! Mindenki próbálja ki, hogy megiszik kb fél liter vizet. Az eredmény az esetek nagyon nagy százalékában elmúló fejfájás. Semmi szükség gyógyszerre, ha megelőzzük a problémát.
A vízfogyasztás szükségessége, jótékony hatásai
A fentiekből leszűrhető, hogy a megfelelő folyadékbevitellel éppen a dehidratáltság tüneteit „javíthatjuk meg”. A testünknek szüksége van a méregtelenítésre, amelyre a megoldást nem a sok pénzért hasznosnak hazudott méregtelenítő teák adják, hanem a víz és a salakanyagok kiválasztásáért felelős szerveink, a májunk és a veséink. Nincs szükség varázslatra, a testünk mindent megold helyettünk, ha mi megadjuk neki azt a keveset, amit minimálisan elvár. A veséink egyébként naponta 120-150 liter vizet is képesek leszűrni, ebből viszont csak néhány liter távozik a testből, a legtöbb a véráramba kerül, hiszen vérünk nagy része is vízből áll.
Ezek alapján könnyen kitalálható, hogy a vízfogyasztás mekkora hatással van a szív- és érrendszer működésére is. A dehidratáltság következtében besűrűsödő vér pumpálása nagy munkát jelent a szívnek és az érfalaknak, valamint magasabb vérnyomást eredményez. Elegendő folyadék elfogyasztásával utóbbi is jó eséllyel csökkenthető.
Ha elég vizet iszunk, a fizikai teljesítőképességünk éppúgy megnövekszik, mint a szellemi, hiszen az izmok, illetve az agy is nagy mértékben tartalmaz vizet. Elég a testtömeg 2%-ának megfelelő vizet veszítenünk, a teljesítőképességünk máris jelentősen csökkenni fog.
Fontos megemlíteni azt is, hogy számos vitamin, illetve ásványi anyag vízben oldódik, így ezek szervezetbe jutásához is nélkülözhetetlen a sok folyadék. A víz segíti az emésztést, így az ilyen gondokkal küzdőknek is megoldást nyújt.
Nem elhanyagolandó tény, hogy a fogyni vágyóknak is nagy segítséget jelent a megemelt vízfogyasztás. Egyrészt telítettséget okoz, csökkentve ezzel az éhségérzetet, másrészt felgyorsítja az anyagcserét, illetve elősegíti sejtjeink egészséges működését. Itt azonban fontos megjegyezni, hogy kizárólag kalóriamentes folyadék (lehetőleg víz) segíthet a fogyásban, ezért igyekezzünk a lehető legkevesebb folyékony kalóriát a szervezetünkbe vinni! (inkább együk meg azt a mennyiséget, ha még belefér a napi kalóriaszükségletünkbe 😊)
További pozitív hatásként kiemelendő az ízületek egészségesen tartása vagy éppen a légutak megfelelő működésében való segítség.
Végül, de nem utolsósorban, válasz a legfontosabb kérdésre: Mennyit is igyunk egy nap?
Általánosan elmondható, hogy sokkal könnyebb és jellemzőbb kevés folyadékot fogyasztani, mint túl sokat (utóbbi is lehetséges, de ehhez több tíz litert meg kellene inni egy nap alatt). Ahogy az egészség területén minden más is, így ez a kérdés is relatív. Minden egyén eltérő és mindenki szervezete más-más mennyiségeket kíván. Ökölszabályként meghatározható, hogy testtömeg-kilogrammonként 30-45 ml víz mindenki számára egészséges vízháztartást eredményez.
Én azt javaslom, hogy aki teheti, hordjon magával egy nagyobb üveget/flakont/kulacsot (stb), amellyel könnyen számolhatja, hogy hány liter vizet fogyasztott el a nap folyamán. 2 liter legyen az alap, de nagy melegben akár 4-5 liter víz fogyasztása is indokolt lehet. Fontos, hogy a koffeintartalmú teát/kávét ebbe ne számoljuk bele vízhajtó hatásuk miatt. Akinek problémát okoz az erre való odafigyelés, rengeteg applikáció van, melyek figyelmeztetnek a vízfogyasztásra, próbáljátok ki őket.
Összességében elmondható, hogy a ma emberének általános napi problémáira legtöbbször megoldást jelent, ha elég vizet iszik naponta. Sok-sok kutatás vonatkozik erre a témára, de az igazi bizonyíték maga a tapasztalás, így egy kis kihívásra hívlak Titeket: egy hónapon át próbáljatok meg legalább napi 2 liter vizet (!) inni naponta és biztos vagyok benne, hogy el fog múlni az esetlegesen jelentkező fejáfásotok, gyengeségetek, fáradtságotok! Ne használjatok fájdalomcsillapítókat, az első megoldás mindig a víz legyen, higgyétek el, hatni fog. Kíváncsian várom a tapasztalataitokat. 😊
Ezzel kívánok Mindenkinek jó egészséget, elhivatottságot a kihíváshoz és további jó sportolást!
Vedd fel velem a kapcsolatot
Amennyiben kérdésed van vagy szeretnél elkezdeni együtt dolgozni velem küldj nekem egy üzenetet vagy vedd fel velem a kapcsolatot a lenti elérhetőségek egyikén: